Biblia s príchuťou Hollywoodu

Seriálový hit už očaril vyše 100 miliónov divákov

Jednotke bude na Vianoce kraľovať americká miniséria BIBLIA. Jej tvorcovia tvrdia, že aj pri nakrúcaní sa diali zázraky.

Keď sa producent úspešných reality show podujme sfilmovať biblické príbehy, môže sa to skončiť totálnou katastrofou alebo komerčným trhákom. Markovi Burnettovi, ktorý má na svojom konte šou Survivor či spevácku súťaž The Voice, sa podarilo natočiť hit, ktorý si pozrelo vyše 100 miliónov divákov. Všetko sa začalo, keď raz Mark so svojou ženou Romou Downey sledoval v televízii starší film s biblickou tematikou. Povedali si, že by to mohli natočiť lepšie a dať tomu moderný šmrnc. „Chceli sme priniesť čerstvý pohľad na najúžasnejší príbeh, aký kedy bol,“ povedal Burnett pre Yahoo! TV. No keďže si netrúfli prerozprávať celú Bibliu, vybrali si 5 silných príbehov zo Starého a 5 z Nového zákona. Aby výsledok pôsobil čo najautentickejšie, dozor nad scenármi zverili vyše 40 teológom, vedcom a expertom na Bibliu. Nakrúcalo sa v púšti v Maroku, pričom štáb tvorilo vyše 400 ľudí. Tvorcovia si pritom dali zvlášť záležať na špeciálnych efektoch. „Máme doma troch tínedžerov, takže jedna z ich hlavných rád znela: Hlavne neodfláknite špeciálne efekty!“ povedala pre Yahoo! TV Roma Downey, ktorá sa tiež stala producentkou projektu. Päťdielny seriál pritom stál menej ako 22 miliónov dolárov, čo je na hollywoodske pomery pomerne lacný kúsok.

 

 

Hľadá sa Ježiš!
Tvorcovia sa rozhodli vybrať do seriálu málo známych hercov z celého sveta, aby sa divákom ich tváre nespájali so žiadnym iným projektom. Najťažšie bolo nájsť ideálneho predstaviteľa Ježiša. „Potrebovali sme herca, ktorý by stelesňoval silu a zároveň pokoru,“ zdôvodnila Roma. Do štartu nakrúcania chýbalo už len 6 týždňov a tvorcovia začínali byť poriadne nervózni. „No nakoniec nás séria šťastných náhod priviedla k Diogovi Morgadovi,“ spomína Roma. Portugalský herec odštartoval svoju kariéru v 14 rokoch ako model a tesne pred začiatkom nakrúcania Biblie oslávil 33 rokov, teda Kristove roky. Roma s Markom ho pozvali na kasting do svojho domu. „Keď konečne dorazil a kráčal po záhradnej ceste, pozreli sme sa z okna a ja som zvolala: Je to on, našli sme Ježiša!“
Ježišovu pravú ruku, apoštola Petra, stvárnil charizmatický britský herec Darwin Shaw, ktorý si zahral aj v bondovke Casino Royale. „Sme zvyknutí vidieť svätých ako starcov. Peter však bol len o rok starší od Ježiša. Chceli sme ich ukázať ako partiu bratov, akou v skutočnosti boli, preto sme vybrali na postavy apoštolov silných mladých hercov,“ vysvetľuje Roma.

 

 

Z producentky... Panna Mária
V Hollywoode je už zvykom, že si vo filme zahrá aj niekto z producentov. Ani Biblia nie je výnimkou. Roma Downey, ktorá sa kedysi preslávila vďaka seriálu Dotyk anjela, sa zhostila jednej z hlavných postáv – zahrala si Ježišovu matku. Ako však sama tvrdí, hrať Pannu Máriu nebol jej nápad. „Do Maroka som išla ako producentka a naozaj som neplánovala hrať žiadnu postavu. No keď sme vyberali herečku, ktorá by stvárnila Máriu v zrelom veku, nevedeli sme ju nájsť. A potom mi Mark povedal: Nenapadlo ti, že by si tú rolu mala hrať ty?“ Rome ako bývalej herečke sa tento nápad zapáčil. „Som rada, že som túto rolu nakoniec zobrala. Mohla som do nej vniesť materinské srdce, lebo sama mám deti.“

 

 

Len vietor, či zásah zhora?
Nakrúcanie v marockej púšti bolo dobrodružné a tvorcovia pritom zažili aj okamihy, keď mali pocit, že zasiahol duch svätý. „Raz v noci, keď sme nakrúcali scénu v púšti, bolo úplné bezvetrie. No keď Ježiš začal rozprávať o duchu svätom, naraz sa zdvihol vietor, ktorý mu rozvial vlasy. Tú scénu uvidíte aj vo filme. Nebol to umelý vietor, ale zásah zhora!“ nadšene opisuje Roma. Zasiahol ju aj príbeh o Samsonovi. Hercovi, ktorý ho mal stvárniť, sa ako malému chlapcovi rovesníci posmievali, lebo bol oveľa väčší ako ostatní. Už vtedy si vraj zvykol spomenúť na biblický príbeh Samsona. „Krátko pred kastingom bol na omši v londýnskom kostole, kde ho poprosili, aby čítal nahlas z Biblie. Bol to príbeh o Samsonovi. A o mesiac dostal rolu Samsona v našom seriáli!“ prezrádza Roma. Manželia producenti navyše tvrdia, že náročná práca na seriáli prehĺbila ich vieru a tiež utužila ich lásku. „Hoci sme obetovali seriálu 3 mesiace, ktoré sme museli stráviť ďaleko od svojich detí, neľutujeme to,“ vraví Mark. Seriálovú Bibliu si za necelý rok pozrelo vyše 100 miliónov divákov a vo februári bude mať v amerických kinách premiéru skrátená 135-minútová verzia Ježišovho príbehu.

Autor: Vitalia Bella
Foto: RTVS