PORADŇA

Obrazovka nám už nestačí
Vďaka novým technológiám môžeme dnes sledovať svoj obľúbený program KDEKOĽVEK a KEDYKOĽVEK. Čaká nás teda zánik klasickej televízie?

Väčšina z nás pozerá televíziu každý deň. Stále pritom dávame prednosť klasickému televíznemu vysielaniu, teda pohodlnému relaxu pred obrazovkou televízora. Holduje mu viac ako 90 percent užívateľov Magio TV a klasické vysielanie sleduje každý deň aj vyše 70 percent zákazníkov Orangeu. Televíziu si pritom zapínajú približne na 3 hodiny denne. S príchodom nových technológií sa však mení spôsob, akým ju sledujeme. Stále viac sa prejavujú dva silné trendy: nástup nelineárnej televízie a mobilita.


 

Byť pánom svojho času
Popri klasickom televíznom vysielaní si čoraz väčšiu popularitu získava sledovanie obľúbených programov až po ich odvysielaní. Diváci chcú byť pánom svojho času a takú možnosť im ponúka archív digitálnej televízie. Vďaka nemu si môžu pozrieť už odvysielaný film či seriál v čase, kedy im to najviac vyhovuje, namiesto toho, aby sa prispôsobovali televíznemu programu. V ponuke archívu si môžete jednoducho vyhľadať reláciu, ktorú chcete práve pozerať. Čím dlhší archív, tým väčšia voľnosť pre diváka. Ako pritom ukazujú výsledky prieskumu medzi zákazníkmi Orangeu, 31-denný TV archív pravidelne využíva už viac ako 60 percent domácností. „Televízny archív je pravdepodobne najväčším prínosom digitálnej televízie pre divákov. Zvyšuje sa význam takzvanej nelineárnej televízie, teda sledovania programov v čase, kedy to divákovi vyhovuje,“ hovorí Radovan Vargic, manažér pre rozvoj produktov a inovácie spoločnosti Orange Slovensko.

 

Nič neprešvihnete
Druhou možnosťou, ako získať pri sledovaní televízie väčšiu voľnosť, je nahrávanie relácií. Pri digitálnej televízii je táto funkcia samozrejmosťou. „Nahrávanie programov spolu s ich pozastavením a pretáčaním využíva väčšina našich zákazníkov. Stúpa aj počet zákazníkov, ktorí si samotné nahrávanie zadávajú nielen priamo z obývačky, ale aj na diaľku prostredníctvom internetu,“ vraví Tomáš Palovský zo Slovak Telekomu. Nahrávanie využíva pravidelne niekoľkokrát do týždňa aj väčšina zákazníkov Orange TV. „Diváci sa pri ňom prakticky nemusia obmedzovať, nahrávať môžu program ľubovoľného počtu staníc naraz. A nahrávanie si môžu spravovať aj na diaľku prostredníctvom mobilného telefónu.“

Čo čaká klasiku?
Čísla z prieskumov pritom naznačujú, že v budúcnosti budú diváci masovo využívať aj mobilnú televíziu. Takmer 90 percent opýtaných zákazníkov Orangeu totiž má záujem o sledovanie televízneho programu cez mobil, smartfón alebo iPad. Vďaka 3G sieti a novým technológiám je dnes možné sledovať televíziu prakticky kdekoľvek, čo ocenia najmä priaznivci filmov, športových prenosov či aktuálnych správ. To však neznamená, že klasická televízia úplne zanikne. Televízne stanice však budú musieť hľadať nové spôsoby, ako divákov zaujať. Význam klasickej „živej“ televízie však bude stále veľký v prípade aktuálneho spravodajstva a priamych prenosov zo športových zápasov či významných kultúrnych podujatí, ktoré budeme aj naďalej sledovať hlavne naživo.

Spracovala: Vitalia Bella