TV EXTRA

Z depresie sa liečil knihami

Najlepšie platený TV herec

Britský herec HUGH LAURIE priznáva, že seriálový doktor mu prirástol k srdcu. Aj vďaka nemu si teraz môže plniť svoje túžby, napríklad vyraziť na svetové turné so svojou kapelou.

Seriál Dr. House na našich obrazovkách skončil a ak ste sa tešili, že sympaťáka Hugha Laurieho uvidíte hrať v ďalšom seriáli, musíme vás sklamať. Po ôsmich rokoch v koži televízneho lekára si herec užíva voľnosť a na obrazovku sa zatiaľ nehrnie, hlavne nie za každú cenu. „Ďalší seriál možno ani nepríde. Ťažko si totiž predstaviť, že by mi ponúkli niečo podobné, ako bol Dr. House,“ odkázal herec svojim fanúšikom.

Bude mi chýbať!
Hugh Laurie sa nikdy netajil, že mu jeho najslávnejšia postava bude chýbať. „House nebol ako ja a ja nie som ako on, no mal som ho veľmi rád. Bol nekonečne nepredvídateľný, veľmi nešťastný a zároveň zábavný. Bude mi za nim smutno,“ povedal britský herec, ktorému seriál úplne zmenil život. „Je to, akoby ste natočili 50 filmov! Taká skúsenosť vám určite dodá viac sebavedomia,“ priznáva Laurie, ktorý však pochybuje, že by mohol ešte niekedy dostať podobnú šancu. Prekročil päťdesiatku, takže pre hollywoodskych producentov je už „out“, no netrápi ho to. „Skôr by ma lákala práca režiséra alebo scenáristu. Fascinuje ma celé televízne odvetvie. Mal som extrémne šťastie, že som dostal takú úžasnú príležitosť, ale bolo by vysoko nepravdepodobné, aby blesk udrel znova do toho istého stromu.“

 


Čo ďalej, Mr. Laurie?
Vďaka Dr. Housovi sa zapísal do Guinnessovej knihy rekordov ako najlepšie platený televízny herec. Za jednu epizódu bral vyše 400-tisíc dolárov! Teraz by sa teda mohol pokojne vyvaľovať na pláži v Karibiku či cestovať okolo sveta. No on sa opäť pustil do práce! Hneď po skončení nakrúcania vyrazil na štvormesačné turné so svojou kapelou Copperbottom – od Buenos Aires až po Moskvu. „Precestovali sme okolo sveta a odohrali 60 koncertov. Nikdy som nič podobné nezažil,“ netají svoje nadšenie. Nejde pritom o výstrelok muža v strednom veku, veď muzikantom bol ešte skôr, ako sa presadil na obrazovke. Excelentne hrá na klavíri a spieva džezové piesne. Nezavrhol však ani herectvo. A hoci hrozilo, že by mohol spadnúť do škatuľky, zatiaľ sa jej úspešne vyhýba. V októbri mal v Amerike premiéru film Pomaranče, v ktorom si zahral váženého otca rodiny, ktorý sa zaľúbi do susedovej dcéry. Len ťažko by ste v ňom hľadali sarkastického seriálového doktora.

V dobrom i v zlom
V časoch, keď intenzívne nakrúcal Dr. Housa, každý rok trávil 8 mesiacov mimo domova. Už vtedy sa ho paparazzovia snažili pristihnúť s nejakou mladšou kolegyňou, no nestalo sa. Laurie sa vždy vrátil ku svojej rodine, ktorá naňho čakala v Londýne. S divadelnou manažérkou Jo je ženatý už 23 rokov a majú spolu 3 deti. Teraz môžu konečne tráviť spolu viac času. Obetavá Jo, ktorú by ste v dave úplne prehliadli, sprevádzala Hugha i počas jeho nedávneho turné v Argentíne. Kvôli manželovej práci bola dokonca ochotná presťahovať sa za oceán... Niet sa čomu čudovať. Ktorá žena by nešla za takým mužom aj na kraj sveta?

 


Za úsmevom skrýval smútok
Hoci sa výzorom podobá na mrzutého Housa a tiež miluje jazdu na motorke, v skutočnosti sa Hugh Laurie oveľa viac usmieva a pôsobí priateľsky. Len málokto by tipoval, že vždy dobre naladeného herca môže trápiť depresia. Sám Laurie však v roku 2006 priznal, že sa musel liečiť z ťažkej klinickej depresie a stále navštevuje psychoterapeuta. Prvýkrát si vraj uvedomil, že niečo nie je v poriadku, keď počas charitatívnych pretekov videl, ako do seba narazili a explodovali dve autá. Necítil vraj strach ani nadšenie, len sa intenzívne nudil... „Nuda nie je normálna reakcia na výbuch auta,“ povedal si vtedy a vyhľadal psychiatra. Ako neskôr prezradil, jednou z vecí, ktoré mu zachránili život, boli knihy jeho obľúbeného autora – britského humoristu P. G. Wodehousa.