Marcelovi mnohí závidia

vraví režisér VLADO BALKO (49)

Marcela Chlpíka, populárneho malého hrdinu zo seriálu CHLAPI NEPLAČÚ, označuje za zázračné dieťa. A hovorí, že niektorí herci sa nevedia preniesť cez fakt, že za taký krátky čas sa stal populárnejším ako oni.

Režisér VLADO BALKO má s MARCELOM veľmi blízky vzťah

ETV: Keď som videla fotografie z nakrúcania, kde sa osemročný Marcel – seriálový Paľko chystá liezť do výšky, vravím si: Chudák, chlapec.
VLADO BALKO:
Skutočne sme nakrúcali na lezeckej stene, ale Marcel bol veľmi odvážny. Hoci má strach z výšok, čo som sa však dozvedel až neskôr od jeho mamy, bez problémov sa vyšplhal, pokiaľ sa dalo. Navyše, čo sa mi na ňom veľmi páčilo, napriek tomu, že sa obával, neskôr sa zo svojho výkonu tešil.
ETV: Inak táto scéna výrazne pripomína inú: z kultového filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. Tam na skaly lezie Tomáš Holý s ockom Františkom Němcom a pri tomto dobrodružstve ich nachytá mamička Jana Preissová.
U nás v Chlapoch neplačú sa bude „na skaly“ šplhať aj mamička Paula – Dominika Kavaschová. Spolu so synom Paľkom a s jeho otcom Viktorom – Kamilom Mikulčíkom. V rámci utužovania rodiny. Hoci celkom tak to nebude. V seriáloch to už tak býva: všetko je inak, ako sa na prvý moment zdá.
ETV: Pri takejto nebezpečnej akcii sa však mohol Marcel ľahko zraniť. Vy ste sa toho neobávali?
S Marcelom sa ničoho nebojím. Raz som ho omylom pustil dole kopcom. Ešte v začiatku nakrúcania, keď ako Paľko sedel na invalidnom vozíčku. Nevdojak som do neho vrazil a vozík sa začal rútiť dole kopcom aj s malým pasažierom. Bežal som za ním, ledva som ho chytil. Iné dieťa by už v panike od strachu kričalo, no on sa len smial. Aj v takejto situácii si dokázal poradiť. Marcel všetko zvládne.
ETV: Pritom, chudáčik, to má v seriáli poriadne zložité: najprv ležal v nemocnici, a musel hrať, že sa nevie hýbať. Potom sedel na vozíčku, skackal na barlách, teraz od neho chcete, aby lozil po skalách...
Marcel je vskutku zázračné dieťa. Denne sa musí naučiť 12 až 16 strán textu, čo je v jeho veku ôsmich rokov obdivuhodné. Pritom scény sa točia opakovane a on si napriek tomu, že robí pod stresom, všetko pamätá. A to je len jedna strana mince. Druhou je, že rovnako dobre vie, kam sa má postaviť, kam pozerať, kedy čo povedať... Pritom s pohybom pred kamerou majú veľký problém i mnohí starší renomovaní herci. Tí síce majú skúsenosti v divadle, ale nie v seriáli. Pokiaľ sa obraz nakrúca viackrát a závery sa všelijako kombinujú, pohyby musia zakaždým sedieť. Marcel s tým v živote nemal skúsenosti a dokázal to na prvý šup veľmi presne.

MARCEL CHLPÍK zvládol v seriáli Chlapi neplačú aj "kaskadérske" kúsky
ETV: Som rada, že to vravíte, zvlášť keď v súvislosti s Marcelom sa viac píše o jeho negatívach ako kladoch. Vraj je nezvládnuteľný, zlostný...
Iste, sú aj napäté situácie, pretože každý z nás má svoje nálady a horšie dni. U dieťaťa je to zreteľnejšie, lebo deti sa nevedia pretvarovať a svoje emócie dávajú okamžite najavo, a to možno niekomu prekáža. Marcel má svoje muchy, ale podotýkam, ako každé iné dieťa. No reči, že terorizuje štáb, nie sú pravdivé. Ja s ním mám skvelý vzťah, a to napriek tomu, že som mu veľakrát veľmi dôrazne dohováral. Hoci som k nemu zrejme najprísnejší, sám mi povedal, že mňa má najradšej. Ja jeho tiež, ale viem, že si vyžaduje trpezlivosť a pevnú ruku, no presne tak ako iné dieťa. Veď viete si predstaviť iného sedemročného chlapca, lebo toľko mal, keď v seriáli začínal, ktorý sa dokáže naučiť kvantá textu, hrať s renomovanými hercami, tváriť sa prirodzene a ešte si pamätať scénu, množstvo pokynov, ktoré sa od neho vyžadujú? Nič sa mu nedá vyčítať. Ten chlapec zaberá v seriáli už od mája minulého roku, nakrúca takmer nepretržite a zvláda to. Ako hovoria naši maďarskí kamaráti: klobúkom dolu.
ETV: Možno tie kritické reči vznikajú aj preto, že v seriáli je veľa mladých hercov, ktorí s deťmi prakticky nemajú žiadne skúsenosti, ani v súkromí.
To je správny postreh, veľa z nich naozaj nemá ani potuchy, čo sú to deti, ako sa správajú. Žijú vo svojom izolovanom svete a nevedia, ako sa k deťom správať. Aj pre nich je to nová skúsenosť a môžu z toho byť vykoľajení. Lebo pracovať s dieťaťom nie je jednoduché. No na rovinu, je za tým i prasprostá slovanská závisť. Keď sa niekomu darí a vybočí z radu, a ešte v takomto veku, to sa neodpúšťa.

Snímka zo seriálu Chlapi neplačú
ETV: Podarilo sa vám utvoriť si už s Marcelom nadštandardný vzťah prekračujúci rámec seriálu?
Jasné, keď budem mať voľnejšie, chcem ho zobrať do môjho obľúbeného Čierneho Balogu. Sľúbil som mu lesnícko-poľovnícke dobrodružstvo. Pôjdeme navštíviť medvede, poprechádzame sa po lese v noci, keď nám na cestu bude len mesiac svietiť. Aby videl, čo je to krása.

Zdroj: Eurotelevízia