Boris Farkaš

Zažiariť môžete aj po šesťdesiatke

Kvôli nášmu rozhovoru prepásol oslavu záveru divadelnej sezóny, no oslave vlastného jubilea sa nevyhol. Aj keď sa na šesťdesiatku ešte zďaleka necíti. „Som z toho šokovaný,“ priznal nám herec s úsmevom.

ETV: Máte po tých rokoch pocit, že ste si dobre vybrali povolanie?
B.F.:
Je pravda, že som po herectve veľmi túžil a dosť dlho som bojoval, aby ma zobrali na túto školu. A keď sa to nakoniec podarilo, nesmierne som si to vážil a škola ma veľmi bavila. No je tiež pravda, že mňa bavilo veľa vecí. Nie som herec, ktorý v interview povie, že by nevedel robiť nič iné. To by bola hlúposť. Všetko sa dá naučiť, len sa do toho treba poriadne zahryznúť a zamilovať. Iste, keď robíte prácu, po ktorej aj vnútorne túžite, tak je to ideálne. No ja by som určite neumrel, keby som nemal možnosť hrať. Uživil by som sa niečím iným.

ETV: Keď sa však obzriete na tých svojich šesť desaťročí, ktoré okamihy by ste si najradšej zopakovali?
B.F.:
Žiadne. Všetko je, ako má byť. Nič by som tým nezískal. Neviem si predstaviť, že by som teraz povedal: „Tú situáciu by som dnes riešil úplne inak ako pred tridsiatimi rokmi.“ Veď potom by sa musel zmeniť celý zvyšok môjho života a ten mi priniesol veľa pekných slnečných dní, rodinných radostí aj úspechov. Je zbytočné, aby sa človek niekde vracal. To je skôr vďačná téma pre sci-fi film. (Smiech.)
ETV: Pred rokom prišli na svet vaše vnúčatá – Matilda a Ela. Ako ste si zvykli na rolu starého otca?
B.F.:
Vždy som sa bál tohto termínu. Mal som pocit, že slovko „starý“ je trochu dehonestujúce. No myslím si, že dedkom by sa mal človek stať kým vládze. Aby niečo z vnúčat mal a hlavne, aby aj oni mali niečo z neho. Určite by som nechcel byť dedkom, ktorý si už ani nezapamätá, ako sa volá ktoré dvojča. (Smiech.) Chcem s nimi chodiť do lesa, zaviesť ich do divadla, ukazovať im nové veci...
ETV: Rozoznávate ich bez problémov?
B.F.:
Zo začiatku to bolo ťažšie, ale v skutočnosti sú každá iná. Podobajú sa len vtedy, keď spia a nemajú v tvári žiadnu emóciu. No keď sa zobudia a začnú reagovať, vtedy sa každá prejavuje inak.

Boris Farkaš s rodinkou