Ctižiadostivá Popoluška


Aj keď nemá charizmu okatej Šeherezády, HAZAL KAYA (24) už stihla opantať srdcia mnohých divákov. Za úlohu FERIHY získala dokonca aj Tureckého Oscara.

Pre jej drobný vzrast – meria len 158 cm – ju volajú aj tureckou Salmou Hayek. Hollywoodska herečka je jej veľkým vzorom, no aj 24-ročná Hazal sa už môže pochváliť sľubne rozbehnutou kariérou. Hoci zatiaľ len v tureckom meradle. Je vyhľadávanou tvárou reklám, no najväčší úspech získala vďaka seriálom. Prelomovou bola práve Feriha, v ktorej hrá chudobnú dievčinu túžiacu po lepšom živote. Práve táto rola jej v roku 2011 priniesla Tureckého Oscara pre najlepšiu herečku.

Hazal Kaya

Mama stále v pätách
Keďže Hazal vyrastala medzi samými právnikmi, rodina mala jasnú predstavu o jej budúcom povolaní. „Mama i otec sú právnici. Práve preto si obaja mysleli, že by bolo skvelé, keby som sa aj ja stala právničkou. Ale ja som sa už od základnej školy venovala umeniu. Tancovala som, hrala na husle a mala záujem o divadlo. Preto moji rodičia tušili, že právnička zo mňa nebude. A moja mama namiesto toho, aby bola proti, sa rozhodla podporovať ma v mojej ceste,“ prezradila herečka, ktorá svoj prvý seriál Genco nakrúcala už počas štúdia na strednej škole. Potom prišli reklamy a ďalšie seriály, no pri každom nakrúcaní Hazal sprevádzala aj jej mama. Dokonca s ňou chodila aj na všetky rozhovory! „Na začiatku mi to veľmi prekážalo a dávala som to mame patrične najavo. Stále som sa jej pýtala, prečo chodí so mnou, keď som už veľká. Nakoniec som si však uvedomila, že ešte nie som až taká veľká. Jej drobné poznámky a tipy sú veľmi dôležité.“

Medzi dvoma ohňami
Je ťažké uveriť, že Hazalina prehnane úzkostlivá mama je v skutočnosti feministka a bojovníčka za práva žien. Niet divu, že nábožensky založenému otcovi jedného dňa došla trpezlivosť, a keď mala Hazal 7 rokov, rodičia sa rozviedli. „Vyrastala som vo veľmi akčnej rodine, kde sa mama bila za práva žien v organizácii na ochranu a právnu podporu týraným ženám. Bola som zatlačená medzi dva svety mojich rodičov, ale nikdy vo mne nevznikol konflikt medzi týmito dvomi pohľadmi na svet,“ zdôverila sa Hazal. Aj konzervatívne zmýšľajúci otec chcel pre dcéru len to najlepšie a podporoval ju v hereckej dráhe. „Ako právnik sa zaoberá súdnymi spormi v hereckom prostredí a herectvo má rád,“ prezradila Hazal, ktorá má pekný vzťah s obidvoma rodičmi.

Priateľ má prednosť
Hazal, ktorá až na rozvod rodičov prežila spokojné detstvo, sa musela v seriáli Feriha vžiť do pocitov chudobnej Popolušky, ktorá túži po lepšom živote. Ako sama priznáva, v porovnaní so svojou postavou je veľmi ambiciózna a už ako dieťa išla za presne vytýčeným cieľom – tancovala balet, učila sa jazyky, neskôr navštevovala talianske gymnázium. Aj vďaka tomu sa dohovorí po anglicky, taliansky a francúzsky, takže má všetky predpoklady preraziť v zahraničí. No ako dodáva, nikdy by nerobila nič, čo je jej proti srsti. „Som veľmi ctižiadostivá, no hovorím si, že budem túto prácu robiť len dovtedy, kým ma bude robiť šťastnou.“ Dokázala to aj v lete, keď odmietla ponuku hrať v seriáli. Dala totiž prednosť svojmu priateľovi, hercovi a spevákovi Alimu Atayovi (38). Ten sa nedávno pustil do nakrúcania vlastného filmu a rád by zaangažoval do projektu aj svoju talentovanú priateľku.

Feriha a Emir

Zdroj: Eurotelevízia