Makajú ako kone


V jojkárskom seriáli DIVOKÉ KONE žiaria aj štvornohí herci – poslúchajú na slovo a nemajú žiadne hviezdne maniere. No zato majú aj vlastných dablérov.

Lietajú ako víchor a zvládnu aj náročné jazdecké kúsky – hercom Monike Šagátovej a Jánovi Dobríkovi to v sedle naozaj pristane. Kým Janko sa zoznamoval s koňmi za pochodu, jeho seriálová kolegyňa sa vedela udržať v sedle už ako dieťa. „Monika k nám prišla ako ‚polotovar‘, z ktorého teraz vyrábame správneho jazdca. Začala u nás skákať, aby si vedela sama nacvičiť skokové scény. Učíme ju, ako sa zžiť s koňom,“ hovorí trénerka filmových koní a kaskadérka Monika Fišerová z jazdeckého klubu Fadex, bez ktorej sa nezaobišla žiadna seriálová scéna s koňmi. A hoci väčšina hercov sedela v sedle prvýkrát v živote, zvládli to bez problémov – vďaka dobrým učiteľom a šikovným tátošom. „Naše kone sú, ako zvykneme hovoriť, blbuvzdorné. Sú naučené poslúchať, na skúške im ukážeme, čo majú robiť, takže potom aj herec, ktorý nemá žiadne skúsenosti s jazdením, bez problémov odohrá scénu v sedle. Keď na koňa zavolám, príde za mnou a spraví, čo má, aj keby sa to hercovi nepáčilo,“ vraví trénerka.

Trénerka MONIKA FIŠEROVÁ

Hviezdy z Hollywoodu
Pozornému diváckemu oku isto neuniklo, že pri náročných jazdeckých scénach zaskakujú za hercov dabléri. Svojich dablérov však majú i konské hviezdy – biela Kométa troch a čierny divoch Fargo dokonca štyroch. „Väčšinu scén však odohrajú hlavné kone a nakrúcanie je pre ne poriadna makačka. Musia sa sústrediť na robotu. Najťažšie pre koňa je, keď musí stáť hodiny pokojne v boxe, kde ho ošetrujú, hladkajú, príde za ním jedno dieťa, druhé, potom z neho musíme spraviť divocha... Niekedy musí takto stráviť aj celý deň,“ opisuje Monika Fišerová, ktorej kone si už zahrali v mnohých zahraničných filmoch, ako napríklad Príbeh o rytierovi, Attila, Posledná légia či Tristan a Isolda. „Vo filmoch sme robili ťažké kaskadérske výkony, ale mali sme čas na dôkladnú prípravu. Tu je to náročnejšie, lebo máme málo času a občas sa úlohu, ktorú musí kôň spraviť, dozvieme až tesne pred nakrúcaním. Kým pri filmoch sme mali na prípravu aj týždeň a potom sme scénu nakrúcali celý deň, tu musíme všetko stihnúť za dve hodiny. Ale, chvalabohu, zvládame to – my aj zvieratá,“ dodáva trénerka s úsmevom.

Honorár pre „dôchodcov“
Už v prvej časti sme boli svedkami dramatickej scény, pri ktorej hlavný hrdina Adam spadol na koni do jazera. „Nakrúcali sme s Jankom Dobríkom i s dablérom, lebo Adam sa mal pri páde ponoriť pod vodu a tam je vždy veľké riziko, že by mohol kôň herca kopnúť. Keď nakrúcame veľké filmy, máme k dispozícii potápačov, ktorí vo vode všetko istia. Tu sme boli všetci v krátkych nohaviciach, pripravení skočiť do vody, keby sa náhodou niečo zvrtlo... Našťastie všetko dobre dopadlo, “ opisuje skúsená cvičiteľka, ktorá sa už teší na ďalšie náročné scény. „Divoké kone sú pre nás veľmi zaujímavý projekt, všetci tým žijeme a keďže sa nakrúca dlhodobo, aj kone si už zvykli na hercov.“ Konské hviezdy si svoj honorár naozaj zaslúžia a tiež z neho budú mať úžitok. „Veľkú časť sme použili na kúpu pastvín, kde chceme zaistiť komfortný život pre staré kone – bývalých ‚filmárov‘ a športovcov,“ dodáva Monika Fišerová.

Ján Dobrík a Monika Šagátová

ZO ZÁKULISIA

* Dablérom Jána Dobríka je Erik Stríž a za Moniku Šagátovú zaskakuje dcérka trénerky Moniky Fišerovej – Monika.
* Kaskadérske kúsky na pľaci predviedli šermiari z divadelno-kaskadérskej spoločnosti Borseus, kaskadéri na koni Michal Šandala a Miroslav Homola.
* V seriáli si už zahralo niekoľko desiatok koní: 20 tátošov zo stajne JK FADEX Miloslavov, asi 10 komparzných koní z Lozorna, stádo z Agropartnera Plavecké Podhradie v Perneku a ťažné kone z Marianky.
* Vlastné kone má aj kreatívna producentka seriálu Danica Haláková, no tie sa zatiaľ v seriáli neobjavili. „Nič však nie je vylúčené. Keďže Danica sa chystá u nás intenzívne trénovať a jej skutočne ‚divoké kone‘ sa možno ešte na hviezdnu dráhu dostanú,“ pripúšťa Monika Fišerová z jazdeckého klubu Fadex v Miloslavove.

Čierny krásavec Fargo musel vydržať na jednom mieste celý deň, preto ho občas vystriedali iné kone
Zdroj: Eurotelevízia