S čudom na hlave


Drahuša Chrobáková z Búrlivého vína všetko vie, všetko videla, všade bola. Jej predstaviteľku OĽGU BELEŠOVÚ (49) ľudia spoznávajú najmä podľa hlasu.

ETV: Pred vstupom vašej postavy do Búrlivého vína ste mi hovorili, že ten bizarný účes, ktorý v seriáli hrdo nosí vaša Drahuša Chrobáková, ste si sama vymysleli. V skutočnosti vyzeráte tak odlišne, že podľa mňa vás ľudia na ulici nemajú šancu spoznať.
OĽGA BELEŠOVÁ:
Je to tak, mňa ľudia spoznávajú viac podľa hlasu. Spozornejú, až keď prehovorím: „Á, tak ste to vy?! Vravím si, odkiaľ vás poznám, nejaká ste mi povedomá.“ V Profesionáloch ako pani Bežná som opäť mala iný účes – zámerne, aby každá moja postava bola iná. Pre mňa je to zábavnejšie, pre diváka atraktívnejšie.
ETV: Inak, k tomu starosvetskému účesu vás inšpirovala samotná postava?
Áno, Drahušina charakteristika znela: je dobrosrdečná, no zároveň všetečná – všetko videla, všade bola, všetko chce riadiť. Najmä svojho muža Váňu. Keď som po prvý raz prišla na pľac, vravia mi: „No konečne je tu tá Columbova žena, o ktorej sa tu už toľko hovorilo, ale nikto ju doteraz nevidel!“ Niektorí diváci sú síce šokovaní, čo to má Drahuša na hlave, avšak na autogramiádu do TV Markíza prišla jedna diváčka s účesom – mám silný pocit, že nie zámerne – a la Drahuša. Pochopiteľne, potešilo ma to, hoci  je pravda, že sa nosil, keď bola ešte moja mama mladá a Drahuša v niečom trochu zaspala dobu.
ETV: Proste, je trošku retro.
Nie je retard, ale retro áno. (Smiech.) Lenže pred pár dňami som sa vrátila z New Yorku, kde som v prímestskom vlaku stretla „americkú Drahušu“ – dámu s navlas rovnakým účesom. A potom som tam takých žien videla ešte veľa. Tam sa to teraz skrátka nosí.
ETV: Zrejme aj chvíľu trvá, kým vám toto čudo vykúzlia na hlave.
Presne tak. Kým muži strávia v maskérni približne 10 minút, ja takmer hodinu. Príčesky, ktoré na tento účes používame, som si kúpila sama, cez internet.
ETV: Trúfli by ste si v ňom vyjsť aj na ulicu?
Aj chodím, ak si chcem ísť v prestávkach počas nakrúcania niečo vybaviť, nemám inú možnosť. Dokonca mám dojem, že ma vďaka tomuto účesu v jednom obchode spoznali a dali mi zľavu. (Smiech.)

Oľga Belešová
ETV: Už dávnejšie som odpozorovala, že na Slovensku patria medzi najstabilnejšie manželstvá tie, kde muž je pod papučou a žena drží vzťah pevne v rukách. Presne ako vaša seriálová Drahuša.
Na Slovensku je to tak. Keďže môj muž je cudzinec, môžem porovnávať. V Japonsku je hlavou rodiny muž, žena sa tvári, aká je tichá, nerozhodná a utiahnutá, hoci v skutočnosti ona drží kasu a všetko riadi. Navonok pôsobí veľmi submisívne, pritakáva, ale jedným uchom dnu, druhým von. Japonky len súhlasne hmkajú a robia si svoje.
ETV: Slovenky, podaktoré, hulákajú, zhadzujú, pérujú... Naša forma manipulácie je pramálo ženská, priveľmi „obhrublá“, priam násilnícka.
Presne, môj muž sa veľmi čudoval, keď v obchode sledoval ženy, ako „štekajú“ po svojich mužoch. V Búrlivom víne dávajú autori do úst chlapom okolo mňa veľmi trefnú repliku: „Drahuša, ty choď tých brigádnikov obrechať!“  Mne osobne sa však vôbec nepáči, ako sa niektoré naše ženy správajú voči mužom.
ETV: Naši muži sa síce tvária – tu velím ja, ale v konečnom dôsledku asi veľa znesú. Čo je, naopak, na vašom mužovi také echt japonské, čo nevyprchá, aj keby ste s ním žili sto rokov?
Napríklad to, že Japonci sú veľmi súťaživí, čo sa u môjho muža prejavuje dokonca aj vo vzťahu so mnou. Darmo mu vysvetľujem, že my dvaja nie sme rivali, ale partneri, a že so mnou vôbec nemusí súťažiť. No má i jednu typicky mužskú črtu: keď niečo rozoberáme a ja navrhnem, ako na to, najprv moje riešenie odmietne s tým, že vôbec nie je dobré, a o dva dni príde presne s tým istým, ako keby to vymyslel on. Dnes už reagujem s rozumom: „To si vymyslel skvele!“V seriáli je Drahuša s "konťou" na hlave manželkou Váňu (Ivan Nagy)Zdroj: Eurotelevízia